Βραβείο Ποιότητας – ‘Eco-Herit@ge matters’

Αναλυτικότερα:6 εκπαιδευτικοί -6 ετικέτες ποιότητας  – για το πρόγραμμα  Erasmus+/Etwinning   – ‘Eco-Herit@ge matters’  με άλλα 5  συνεργαζόμενα σχολεία (Agrupamento de Escolas Dr. Manuel Gomes de Almeida –PORTUGAL, Agrupamento de Escolas de Ovar Sul Rua Irmãos Oliveira Lopes- PORTUGAL, Colegiul National Petru Rares Beclean– ROMANIA , I.C.F. P. Polizzano, Gangi” ITALY , Osnovna škola ;Retfala- Osijek – CROATIA ) από την Πορτογαλία, τη Ρουμανία, την Ιταλία, και την Κροατία αντίστοιχα . Ένα πρόγραμμα που ‘πέρασε δια πυρός και σιδήρου ‘ εφόσον διήρκεσε 3 χρόνια , εν μέσω πανδημίας . Και παρόλες τις αντιξοότητες υλοποιήθηκαν  πλήθος συνεργατικών δραστηριοτήτων  και πραγματοποιήθηκαν 5 κινητικότητες σε ένα χρόνο ( 2021-22) !!! Συνοπτικά ως στόχο είχαν  την οικολογική ευαισθητοποίηση των σχολείων και των μαθητών ,την προώθηση της ευρωπαϊκής ποικιλομορφίας μέσω της γνώσης και της ανταλλαγής πολιτισμού, ιστορίας, πολιτιστικής και οικολογικής κληρονομιάς, την υιοθέτηση εθνικών τόπων οικολογικού ενδιαφέροντος ( τον Αμβρακικό κόλπο από το 4ο Γυμνάσιο) και τη δημιουργία ψηφιακών εφαρμογών από τους μαθητές- Οικοτουριστικό Οδηγό , Ηλεκτρονικό περιοδικό με όλες τις οικολογικές δράσεις μεταξύ των άλλων-.

Σύμφωνα με την κρίση των αξιολογητών το ακόλουθο μήνυμα ελήφθη: ”Υλοποιήσατε ένα πολύ αξιόλογο Erasmus+ έργο με επίκαιρη και ενδιαφέρουσα θεματολογία, αναφορικά με την πολιτιστική κληρονομιά και τη βιώσιμη ανάπτυξη, υλοποιώντας ποικίλες δραστηριότητες με τους εταίρους σας,  με έμφαση στην :

• ενεργοποίηση των μαθητών σας και η εργασία τους σε διακρατικές ομάδες κατά τη διάρκεια των μετακινήσεων σας
  • συνεργατικές δραστηριότητες που κατέληγαν σε κοινά τελικά προϊόντα
  • πολύ καλή οργάνωση του Twinspace
  • συστηματική αξιολόγηση και πολυσχιδής διάχυση των δράσεων σας.’

Ομάδα μαθητών : 20  μαθητές και από τις τρεις τάξεις του σχολείου που ήταν μέλη της Οικολογικής Λέσχης που ακολούθησε το Πρόγραμμα και τα 3 χρόνια :

Αργυρός  Θεμιστοκλής

Γεωργατσέλος Γιώργος