Βραβείο Ποιότητας -Πρόγραμμα Etwinning “Young Agents 0017 for a better world”

‘Young Agents 0017 for a better world ‘ , πρόγραμμα Etwinning που εκπονήθηκε την περασμένη σχολική χρονιά (2021-22) . με ιδρυτές το 2ο Αρσάκειο -Τοσίτσειο Γυμνάσιο της Εκάλης , B’ Arsakeio Tositseio Junior High School in Ekali Greece και το Liceo Scientifico Statale “G. Berto” di Vibo Valentia από την Ιταλία ως Ιδρυτές και το 4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας και άλλα 3 σχολεία από την Τσεχία , τη Ρουμανία και τη Σερβία ως εταίρους.  Είχε ως στόχο  την ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με τη σημασία του ενεργού ρόλου στο κάλεσμα για δράση για την προστασία του πλανήτη μας και την προώθηση της ευημερίας του, όπως αναφέρεται στην Ατζέντα 2030. Ξεκινώντας από τις « 170 Daily Actions to  Save the World ” οι μαθητές  συμμετείχαν  σε συγκεκριμένες δραστηριότητες, που πραγματοποιήθηκαν  σε διεθνικές ομάδες, για να συνεισφέρουν στο πρόγραμμα και σταδιακά να καθοδηγηθούν για να προτείνουν και να πραγματοποιήσουν δραστηριότητες μόνοι τους , ως παράγοντες αλλαγής . Ιδιαίτερες ευχαριστίες και συγχαρητήρια  στις μαθήτριες του περυσινού τμήματος ΓΕ2 που παράλληλα με όλες τις άλλες υποχρεώσεις τους , τη συμμετοχή τους και προηγούμενο  απαιτητικό Erasmus + / etwinning project , δούλεψαν υποδειγματικά και να το αποτέλεσμα της προσπάθειας τους , τα σχόλια των αξιολογητών του έργου :

“Υλοποιήσατε ένα ενδιαφέρον έργο με θέμα τους 17 στόχους για τη βιώσιμη ανάπτυξη, σε συνδυασμό με τη μεθοδολογία CLIL, συμμετέχοντας σε διάφορες δραστηριότητες με τα εταιρικά σχολεία.

Στα θετικά του σημεία ήταν:

• τα πολλαπλά προϊόντα που δημιουργήθηκαν μέσα από τη συνεργασία των σχολείων (e-book, ιστορίες, ποιήματα κτλ)
  • η ενεργή εμπλοκή των μαθητών σας στις διάφορες δραστηριότητες
  • η συνεργασία μεταξύ των μαθητών σε διακρατικές ομάδες
  • η αξιολόγηση και διάχυση του έργου !!!

Ομάδα μαθητών :Οι μαθητές του τμήματος ΓΕ2 ( Στο μάθημα των αγγλικών )

Συντονίστρια : Βαρβάρα Ζαντραβέλη

Συγχαρητήρια σε όλους τους εκπαιδευτικούς που τα τελευταία χρόνια με ζήλο και αφοσίωση συν-εργαζόμαστε και συν-πράττουμε με τους μαθητές μας  σε Ευρωπαϊκά έργα και  κοινές δράσεις με άλλα Ευρωπαϊκά σχολεία με γνώμονα τη διατήρηση και την προώθηση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και της αειφορίας . Συγχαρητήρια  στους υπέροχους μαθητές μας που δια ζώσης και διαδικτυακά έκαναν πραγματικά θαύματα υλοποιώντας δεκάδες δραστηριότητες και φυσικά στους συνεργάτες μας  από όλα τα άλλα σχολεία , στους γονείς και τους Τοπικούς φορείς που μας συνέδραμαν στο έργο μας !