“Ψηφιακό ταξίδι” στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ερμηνείας κα Διαδραστικής Ενημέρωσης – Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Την Πέμπτη 6-10-2022 οι μαθητές του τμήματος Β1 του σχολείου μας με συνοδούς καθηγήτριες την κ. Τσιουβάρα Βασιλική και την κ. Αργυρού Καλλιόπη επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Ερμηνείας και Διαδραστικής Ενημέρωσης. Μέσα από ένα «ψηφιακό ταξίδι» , ψηφιακή ενημέρωση και βίντεο, οι μαθητές γνώρισαν το σπουδαίο οικοσύστημα του Αμβρακικού. Υπό την καθοδήγηση του κ. Φλούδα Ευστράτιου, υπεύθυνου του Κέντρου, αποκόμισαν εμπειρία με στόχο την ανάδειξη, αξιοποίηση και προστασία του υγροβιότοπου.

Στο τέλος της  επίσκεψης, μοιράστηκαν στους μαθητές ταμπλέτες (tablets) με τα οποία οι μαθητές συμμετείχαν σε διαδραστικά παιχνίδια – κουίζ ερωτήσεων, σχετικά με το οικοσύστημα του Αμβρακικού.

Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Νεοχώρι Πρέβεζας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο και ενημερώθηκαν για τα εκθέματα.