ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΗΜΗΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΤΣΟΚΑ

Ο κ. Χαράλαμπος Τσόκας, διεθνούς φήμης σκηνοθέτης που έχει θητεύσει επί πολλά έτη καθηγητής και διευθυντής της Σουηδικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, επισκέφτηκε το Σχολείο μας στις 30 Μαρτίου 2022. Η πρόσκληση του πρεβεζάνου στην καταγωγή σκηνοθέτη αποτέλεσε την αρχή ενός ανοίγματος του σχολείου στην κοινωνία μέσω μιας σειράς συναντήσεων με ανθρώπους του πολιτισμού. Ο σκηνοθέτης μέσα σε ένα κλίμα ιδιαίτερα φιλικό και θερμό μίλησε για τη ζωή και το ιδιαίτερα σημαντικό έργο του, το οποίο έχει προβληθεί και βραβευτεί σε εγχώρια και διεθνή φεστιβάλ.

Ο διάλογος που ακολούθησε και ο καταιγισμός ερωτήσεων από την πλευρά των μαθητών έδειξε από την πρώτη στιγμή την αξία και την σπουδαιότητα της επικοινωνίας του σχολείου με πρόσωπα από το χώρο του πολιτισμού. Ο κ. Τσόκας μετέφερε τους μαθητές στο μαγικό χώρο του κινηματογράφου. Ιδιαίτερη μνεία έγινε για την τη νέα μεγάλου μήκους του σκηνοθέτη τα γυρίσματα της οποίας θα πραγματοποιηθούν το προσεχές διάστημα στην πόλη μας, με τίτλο «ΘΥΣΙΑ». Αξίζει να σημειωθεί ότι το σενάριο της ταινίας βασίζεται στο μυθιστόρημα του επίσης συντοπίτη μας, δικηγόρου και συγγραφέα, Απόστολου Αν. Τάσση, «Το ρολόι μέσα στο σύννεφο». Ο κ. Τάσσης  προσέφερε ως δωρεά στη Βιβλιοθήκη του σχολείου τόμους του εν λόγω λογοτεχνικού βιβλίου.

Οι μαθητές του σχολείου παρουσίασαν με έκδηλη την αγωνία, στον σκηνοθέτη το διαφημιστικό μήνυμα και μια ταινία μικρού μήκους που δημιούργησαν με την καθοδήγηση της Διευθύντριας του σχολείου και των καθηγητριών του σχολείου κ. Θάλειας Βαγγέλη ΠΕ79 και Αγγελικής Ευαγγέλου ΠΕ01, στο πλαίσιο υλοποίησης εκπαιδευτικού πολιτιστικού προγράμματος κατά το τρέχον σχολικό έτος. Τα σχόλια του σκηνοθέτη υπήρξαν ιδιαίτερα τιμητικά για τους μαθητές χωρίς να παραλείψει να επισημάνει σημαντικές λεπτομέρειες για τη βελτίωσή του.

Η κορυφαία στιγμή της συνάντησης υπήρξε η επισφράγιση της συνεργασίας του κ. Χαράλαμπου Τσόκα με τους μαθητές του σχολείου μέσω της ανοικτής πρόσκλησης που τους απηύθυνε να  συμμετάσχουν στα γυρίσματα της ταινίας, ενώ ζητήθηκε από τους μαθητές να μεταφέρουν το μήνυμα της συμμετοχής και στο οικογενειακό τους περιβάλλον. Η ανταπόκριση των μαθητών στην πρόσκληση-πρόκληση υπήρξε άμεση και ενθουσιώδης. Μαθητές του σχολείου με τη συναίνεση των κηδεμόνων τους

παραβρέθηκαν στα γυρίσματα της ταινίας ενώ καθορίστηκε νέα συνάντηση με τον σκηνοθέτη προκειμένου η εξαίρετη αυτή δράση να έχει συνέχεια. Η συμμετοχή των μαθητών στην ταινία θα αποτελέσει μοναδική βιωματική εμπειρία στον κόσμο του κινηματογράφου καθώς θα τους δοθεί η ευκαιρία να αποκτήσουν πολύτιμες γνώσεις. Παράλληλα το σενάριο της ταινίας θα αποτελέσει μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές προσέγγισης της τοπικής ιστορίας της Πρέβεζας σε ένα μοναδικό ταξίδι στα σημαντικότερα γεγονότα του 20ου αιώνα. Το σχολείο παράγει πολιτισμό και η επικοινωνία με εκπροσώπους του πολιτισμού για τους μαθητές αποτελεί σπάνια πηγή γνώσης και έμπνευσης.