Πολιτιστικό πρόγραμμα: «Η πόλη μας λέει την Ιστορία της» – Περιβαλλοντικό πρόγραμμα: «Οικολογικά μονοπάτια – Smart cities»- Επίσκεψη στην Καστοριά

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος« Η πόλη μας λέει την Ιστορία της» και του περιβαλλοντικού προγράμματος «Οικολογικά μονοπάτια – Smart cities» οι μαθητές της Β΄ τάξης επισκέφτηκαν την πόλη της Καστοριάς στις 5-6 Απριλίου 2023.

Πρώτος σταθμός στο νεολιθικό λιμναίο οικισμό στο Δισπηλιό, με ξενάγηση στο χώρο και γνωριμία με τον τρόπο ζωής των κατοίκων της εποχής. Ακολούθησε ξενάγηση στην παλαιά πόλη της Καστοριάς, την παραδοσιακή συνοικία Ντολτσό και τον Βυζαντινό Ναό του Αγίου Στεφάνου.

Την 2η ημέρα οι μαθητές συμμετείχαν σε δραστηριότητες προγραμμάτων του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Καστοριάς με θέματα: «Ντολτσό – Μια παραδοσιακή συνοικία της Καστοριάς στο πέρασμα του χρόνου» και «: Μικρή γλυκιά ζωή: Προσέγγιση του μικρόκοσμου των γλυκών νερών».

Τέλος, επισκέφτηκαν το αρχοντικό Τσιατσαπά, στην περιοχή Απόζαρι της Καστοριάς όπου είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν περισσότερα από 20 έργα – μακέτες με τα σπουδαιότερα μνημεία της Καστοριάς.

Βίντεο της επίσκεψης

Επιστροφή γεμάτη με εικόνες!