1η μαθητική συνάντηση δικτύου Κωνσταντινούπολη -Θεσσαλονίκη» Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στη Θεσσαλονίκη

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης πραγματοποίησαν τριήμερη επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη στις 27- 28 και 29 Απριλίου 2023 με στόχο να συμμετάσχουν στην «1η μαθητική συνάντηση δικτύου Κωνσταντινούπολη -Θεσσαλονίκη».

Πρώτη στάση στο Μουσείο Κινηματογράφου με ξενάγηση και  παραγωγή ταινίας από ομάδες μαθητών. Ακολούθησε παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Επιθεωρητής» στο Κρατικό θέατρο Βορείου Ελλάδος.

Την 2η ημέρα στο 2ο ΓΕΛ Νεάπολης στην 1η Μαθητική Συνάντηση του Εκπαιδευτικού Δικτύου παρουσιάστηκαν εξαιρετικές δράσεις, προγράμματα και μαθητικές δημιουργίες, μνημεία και μονοπάτια ιστορικής μνήμης με ψηφιακές δημιουργίες, τραγούδι και χορούς. Οι μαθητές μας παρουσίασαν μνημεία και ιστορικά κτίρια της Πρέβεζας άρρηκτα συνδεδεμένα με την τοπική μας ιστορία. Ακολούθησε ξενάγηση στα κάστρα της Θεσσαλονίκης και αριστοτεχνική μύηση στις ιστορικές περιόδους που έδωσαν το στίγμα τους στην πόλη της Θεσσαλονίκης, επίσκεψη προσκύνημα στο Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Δημητρίου και την τελευταία ημέρα επίσκεψη και  παρακολούθηση προγράμματος στο Μουσείο τεχνολογίας “Νόησις”.

Καταπληκτικές εμπειρίες για όλους μας και επιστροφή γεμάτη εικόνες!