Οδική ασφάλεια και επάγγελμα αστυνομικού

Δύο θεματικές που είναι ιδιαίτερα σημαντικές για τους μαθητές της Γ’  Γυμνασίου στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων δεξιοτήτων είναι η οδική ασφάλεια και ο επαγγελματικός προσανατολισμός.

Την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023, ο κ. Καραμπάς Φώτης, αστυνομικός της Τροχαίας Πρέβεζας, επισκέφθηκε το σχολείο μας και ενημέρωσε τους μαθητές της Γ Γυμνασίου για  αυτά τα θέματα.

Η παρουσίαση του κ. Καραμπά ξεκίνησε με μια εισαγωγή στα βασικά θέματα της οδικής ασφάλειας, όπως οι κανόνες οδικής κυκλοφορίας, τα σήματα κυκλοφορίας και οι υποχρεώσεις των πεζών, των ποδηλάτων και των οδηγών. Στη συνέχεια,  μίλησε για τις συνέπειες της παραβίασης των κανόνων οδικής κυκλοφορίας, τόσο για τον ίδιο τον παραβάτη όσο και για τους άλλους χρήστες του δρόμου.

Στη συνέχεια, τους μίλησε για το επάγγελμα του αστυνομικού. Οι μαθητές είχαν συντάξει ερωτήσεις για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, τις συνθήκες, τις δυσκολίες,  τα προσόντα και τις προοπτικές απασχόλησης.  Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε δίνοντας ο κ. Καραμπάς συμβουλές στους νέους που θέλουν να ακολουθήσουν αυτό το επάγγελμα.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με προσοχή και ενδιαφέρον την παρουσίαση, υπέβαλαν ερωτήσεις και συζήτησαν μαζί του.