«ΜΑΘΕ ΚΑΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΟΥ»

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Βιολογίας, ενημερώθηκαν για τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα και το AIDS και στη συνέχεια και με την στήριξη της βιολόγου κ. Κατερίνας Κτενά και της διευθύντριας κ. Κόρρου Αναστασίας ανέπτυξαν μια εκπαιδευτική δραστηριότητα με θέμα το AIDS , τους τρόπους μετάδοσης του και προφύλαξης από αυτό.
Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά και έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος, ενώ μέσα από συζητήσεις έλυσαν αρκετές από τις απορίες τους.   Έτσι , έχοντας κατανοήσει ότι γνώση μόνο μπορεί να μας προστατέψει και να μας θωρακίσει από τον ιό του AIDS, αποφάσισαν να κωδικοποιήσουν όλα όσα έμαθαν και να τα τυπώσουν σε ένα φυλλάδιο με στόχο να προβληματίσουν τους μαθητές αλλά και όλους τους πολίτες σχετικά με τις συνέπειες του AIDS τόσο σε ατομικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο.  Η ενημερωτική καμπάνια ξεκίνησε την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου , όταν αντιπροσωπία των μαθητών , βρέθηκε στο στούντιο της Δημοτικής Ραδιοφωνίας Πρέβεζας , στην πρωινή εκπομπή «Νωρίτερα δεν γίνεται» και συνομίλησαν με την δημοσιογράφο Αθηνά Παππά για το AIDS , αλλά και για τα μελλοντικά σχέδια στα πλαίσια της σχολικής τους ζωής .
Στη συνέχεια   το Σάββατο 1η Δεκεμβρίου , παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS , οι μαθητές φορώντας κόκκινες κορδέλες στο πέτο και με κεντρικό σύνθημα «μάθε και προφυλάξου» μοίρασαν στα καφέ, στο καταστήματα αλλά και τους δρόμους της Πρέβεζας το φυλλάδιο προτρέποντας όλους μας να μάθουμε και να προφυλαχθούμε.