Εκπαιδευτικό πρόγραμμα – Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Από 3 έως 5 Δεκεμβρίου το 4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας στο πλαίσιο του Εκπαιδευτικού προγράμματος «Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων» υλοποίησε τις παρακάτω δράσεις:

Επίσκεψη -Παρουσιάσεις στο Αρσάκειο της Εκάλης

Στο πλαίσιο της συνεργασίας  για την υλοποίηση έργου E-twinning με τίτλο “Shared Treasures: Ας υιοθετήσουμε ένα αρχαίο Θέατρο”, παρουσιάσαμε το σχολείο μας και την πόλη της Πρέβεζας. Οι μαθητές του Αρσακείου μας παρουσίασαν έργα και δραστηριότητες που αφορούν την υιοθέτηση του Θεάτρου του Διονύσου.
Το 4ο Γυμνάσιο υιοθέτησε  το Αρχαίο Θέατρο της Κασσώπης και θα υλοποιήσει σχετικές δραστηριότητες μέσα στους επόμενους μήνες μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους .
Οι μαθητές και οι Εκπαιδευτικοί βίωσαν την καθημερινότητα ενός άλλου σχολικού περιβάλλοντος και ξεναγήθηκαν στο χώρο του σχολείου (αμφιθέατρα, βιβλιοθήκες, αίθουσες).
Η ανταλλαγή εμπειριών και δραστηριοτήτων θα συνεχιστεί για το σχολικό έτος 2015-2016.

Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Ξενάγηση – Περιήγηση στο χώρο της Βουλής.

Προβολή εκπαιδευτικού βίντεο σχετικά με την ιστορία του κτιρίου και την πολυετή παρουσία του, ως έμβλημα της Ελληνικής Δημοκρατίας.

Παρακολούθηση, δια ζώσης, συνεδρίασης εκπροσώπων του κοινοβουλίου (βουλευτών) στο πλαίσιο συζήτησης για τον προϋπολογισμό του επόμενου έτους, 2016.

Επίσκεψη – Ξενάγηση στο Μουσείο της Ακρόπολης