Εργαστήρια δεξιοτήτων- Πιλοτική εφαρμογή 2020-21

Το 4o Γυμνάσιο Πρέβεζας ήταν το σχολείο που σε επίπεδο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εφάρμοσε  πιλοτικά  το πρόγραμμα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων για το σχολικό έτος 2020-21 . Σε μια δύσκολη περυσινή χρονιά και  σε περίοδο έξαρσης του Κορωνοιού, εν τω μέσω των διαδοχικών lock down  οι συναδέρφισσες Χριστίνα Κακοσίμου και Κατερίνα Στάθη με υποδειγματικό και αριστοτεχνικό τρόπο εκπόνησαν τις προβλεπόμενες δραστηριότητες βάσει των σχεδίων δράσης που προετοίμασαν , καθώς και το σχέδιο δράσης του σχολείου που από κοινού σχεδιάσαμε ως Σύλλογος Διδασκόντων. Το παρακάτω βίντεο συνοψίζει και παρουσιάζει δραστηριότητες που εκπονήθηκαν από όλα τα τμήματα και τους μαθητές του σχολείου στο πλαίσιο αυτό . Μπορεί να χρησιμεύσει ως δείγμα καλής πρακτικής για όλους τους εκπαιδευτικούς που καλούνται φέτος να υλοποιήσουν τα Εργαστήρια σε όλα τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  !