Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης στο ΕΠΑΛ Πρέβεζας

Στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ), o οποίος εντάχθηκε στο μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και έχοντας ως στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου, για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ό,τι αφορά στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου υλοποίησαν επίσκεψη στο 1o ΕΠΑΛ Πρέβεζας την Τετάρτη  24 Απριλίου 2024.

Εκεί τους υποδέχθηκε ο Διευθυντής του σχολείου ο κ. Ν. Καγκελάρης μαζί με μία ομάδα μαθητών όπου βοήθησαν στην ξενάγηση – ενημέρωση. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για  τους τομείς σπουδών και τις ειδικότητες του 1ου ΕΠΑΛ Πρέβεζας, το πρόγραμμα σπουδών, την δυνατότητα που έχουν να διευρύνουν τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές τους και για τις δυνατότητες μετά την αποφοίτηση τους,

Η ξενάγηση έγινε στους εργαστηριακούς χώρους από τους καθηγητές των ειδικοτήτων όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον κατάλληλο εξοπλισμό που χρησιμοποιούν οι μαθητές του ΕΠΑΛ για την εξάσκηση  της κάθε  ειδικότητας.

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή κ. Ν. Καγκελάρη όλους τους εκπαιδευτικούς που μας ενημέρωσαν και ιδιαίτερα τους μαθητές /τριες του σχολείου που με χαρά  και ενθουσιασμό βοήθησαν για την υλοποίηση αυτής της επίσκεψης.