Επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Πρέβεζας

Στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ), o οποίος εντάχθηκε στο μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και έχοντας ως στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου, για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ό,τι αφορά στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, οι μαθητές του 4ου Γυμνασίου υλοποίησαν επίσκεψη στο 1o ΕΠΑΛ Πρέβεζας την Τετάρτη 16 Μαΐου 2023.

Εκεί τους υποδέχθηκε η Διευθύντρια του σχολείου η κ. Άννα Γεωργίου μαζί με μία ομάδα μαθητών όπου βοήθησαν στην ξενάγηση – ενημέρωση. Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους καθηγητές των ειδικοτήτων για  τους τομείς σπουδών και τις ειδικότητες του 1ου ΕΠΑΛ Πρέβεζας, την δυνατότητα που έχουν να διευρύνουν τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές τους και για τις δυνατότητες μετά την αποφοίτηση τους,

Η ξενάγηση έγινε στους εργαστηριακούς χώρους όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον κατάλληλο εξοπλισμό που χρησιμοποιούν οι μαθητές του ΕΠΑΛ για την εξάσκηση  της κάθε  ειδικότητας.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με μια σύντομη αναφορά στα μαθήματα που διδάσκονται και στις τρεις τάξεις του ΕΠΑΛ και τέλος τους αποχαιρέτησαν με ένα μικρό μπουφέ που είχαν ετοιμάσει.