Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης στην Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού Ηπείρου ( ΑΕΝ)

Την Τετάρτη 10 Μαΐου 2023 οι μαθητές της Γ ΄τάξης στα πλαίσια του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ), o οποίος εντάχθηκε στο μάθημα των Εργαστηρίων, πραγματοποίησαν  επίσκεψη στο χώρο των Ναυτικών Σχολών (ΑΕΝ).

Τους υποδέχτηκε ο κ. Παντελής Κίκερης, διευθυντής της ΑΕΝ, ο οποίος τους πληροφόρησε σχετικά με το χώρο, τη λειτουργία, τις απαιτήσεις του επαγγέλματος και την άμεση  επαγγελματική αποκατάσταση. Εν συνεχεία, απάντησε στις ερωτήσεις τις οποίες προετοίμασαν οι μαθητές. Έπειτα, περιηγήθηκαν στους διάφορους χώρους της Σχολής. Συγκεκριμένα, επισκέφτηκαν ένα μικρό μουσείο με εκθέματα από την  ελληνική ναυτική ιστορία και παράδοση,  και έναν χώρο στον οποίο υπήρχε ένας προσομοιωτής γέφυρας πλοίου. Στο χώρο αυτό   βρισκόταν φοιτητές οι οποίοι  τους εξηγούσαν και τους έδιναν εμπεριστατωμένες πληροφορίες  ώστε να   αντιληφθούν τον τρόπο  λειτουργίας των πλοίων.

Οι μαθητές αποχώρησαν  κατενθουσιασμένοι  από την περιήγηση και την εμπειρία. Αλλά και ο κ. Κίκερης έστειλε τα συγχαρητήρια του για την άψογη οργάνωση και παρουσία των μαθητών αλλά και των συνοδών εκπαιδευτικών του  Σχολείου μας!