Ενημέρωση – Εκπαίδευση από Πυροσβεστική Υπηρεσία

Στις 4-3-2016 δύο αξιωματικοί της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας επισκέφτηκαν το σχολείο μας και πραγματοποιήθηκε ενημέρωση-εκπαίδευση όλων των των μαθητών μας σε θέματα πυρκαγιών και σεισμών .
Αναλυτικά μαθητές και εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για εύφλεκτα υλικά που μπορούν να προκαλέσουν εκρήξεις ή άλλα προβλήματα στο χώρο του σπιτιού ή του σχολείου και για τρόπους αντιμετώπισης επικίνδυνων φαινομένων που μπορούν να προκληθούν. Έγινε ακόμη επίδειξη της χρήσης του πυροσβεστήρα για την αποτροπή επέκτασης πιθανής πυρκαγιάς.
Επίσης, αναφέρθηκαν σε περιπτώσεις σεισμών και στους τρόπους προφύλαξης από τους μαθητές . Αναλύθηκε, δε , συγκεκριμένο σχέδιο εκκένωσης του κτιρίου του σχολείου μας σε έκτακτες περιπτώσεις εμφάνισης σεισμικών δονήσεων.