E-twinning Project “Ας υιοθετήσουμε ένα αρχαίο θέατρο” – Τρίτη Δράση

Τρίτη Δράση- Επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο της Κασσώπης

Οι μαθητές του τμήματος Γ3 του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας ξενάγησαν σήμερα στον Αρχαιολογικό χώρο της Κασσώπης τους συμμαθητές τους από το Αρσάκειο Ιωαννίνων, στο πλαίσιο της συνεργασίας του eTwinning project” Ας υιοθετήσουμε ένα Αρχαίο θέατρο “.
Οι μαθητές υλοποιούν ποικίλες δραστηριότητες γνωριμίας και εξοικείωσης με τους αρχαιολογικούς χώρους και τα θέατρα τους με στόχο μεταξύ άλλων και εκστρατείες ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του κοινού σε τοπικό , εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο  διατήρησης και ανάδειξης της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Όλα τα θέατρα που έχουν υιοθετηθεί είναι αρχαία ελληνικά Θέατρα , κτισμένα κυρίως τον 4ο αιώνα Π.Χ. Επίσης συνεργάζονται με το ΔΙΑΖΩΜΑ και ενώνουν τις δυνάμεις τους για ανάδειξη και αποκατάσταση των Αρχαίων θεάτρων .
Στις 17 Μαρτίου 2016 υποδέχτηκαν τους συμμαθητές τους από τα Ιωάννινα και ως μικροί ξεναγοί παρά τη βροχούλα που έπεφτε έφεραν εις πέρας το έργο τους με επιτυχία . Οι συνεργάτες μας από το Αρσάκειο παρουσίασαν και αυτοί ένα ρητορικό αγώνα και καταχειροκροτήθηκαν. Με ανυπομονησία περιμένουμε τώρα την επίσκεψη μας στα αρχαία Γίτανα της Θεσπρωτίας , όπου είναι η σειρά των μαθητών του Αρσακείου να μας ξεναγήσουν στο θέατρο που έχουν υιοθετήσει !!!