E-twinning Project “Ας υιοθετήσουμε ένα Αρχαίο Θέατρο” -Πρώτη Δράση

Πρώτη Δράση: Επίσκεψη Αρχαιολόγων στη τάξη  του Γ3

Το E-twinning έργο αυτό γίνεται σε συνεργασία με τέσσερα άλλα σχολεία (Αρσάκειο Ιωαννίνων, Αρσάκειο Αθηνών, Αρσάκειο Τιράνων, Ιταλικό Γυμνάσιο IISS , O.M Corbino , από τις Συρακούσες), με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς και υιοθέτηση Αρχαίων Θεάτρων για προστασία και ανάδειξη.
Το 4ο Γυμνάσιο με τους μαθητές του Γ3 τμήματος αποφάσισε να υιοθετήσει το Αρχαίο Θέατρο της Κασσώπης.
Στις 25-01-2016, μια από τις δράσεις μας, στο πλαίσιο του προγράμματος, ήταν καταρχήν η επίσκεψη των Αρχαιολόγων της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πρέβεζας, κ. Μπάρκα και κ. Πεταρούδα στο χώρο του σχολείου μας. Στην αίθουσα των πολυμέσων το σχολείο μας έγινε παρουσίαση , ενημέρωση σχετικά με τα βασικά οικοδομήματα της πόλης και τον Αρχαιολογικό χώρο και το Θέατρό της.