E-twinning Project “Ας υιοθετήσουμε ένα Αρχαίο Θέατρο” – Δεύτερη Δράση

Δεύτερη  Δράση: Συνέντευξη με τη Διευθύντρια της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πρέβεζας

Στις 09-02-2016 και ως συνέχεια των δράσεων μας στο πλαίσιο του προγράμματος «Ας υιοθετήσουμε ένα Αρχαίο Θέατρο», ομάδα μαθητών του τμήματος Γ3 επισκέφτηκαν τα Γραφεία της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πρέβεζας με σκοπό να πάρουν συνέντευξη από τη Διευθύντρια Αρχαιολόγο κ. Αγγέλη, σχετικά με την Αρχαία Κασσώπη.
Είχαν ήδη ετοιμάσει ερωτηματολόγιο σχετικά με την πόλη, την ιστορία και τα κτήρια της και οι απαντήσεις δόθηκαν σε δεκάλεπτη συνέντευξη, η οποία βιντεοσκοπήθηκε από τους μαθητές.
Ως συνέχεια, οι μαθητές κατέγραψαν το κείμενο της συνέντευξης ψηφιακά, το μετέφρασαν στα Αγγλικά ανά ζεύγη και  ανέλαβαν να δημιουργήσουν αγγλικούς υπότιτλους. Το βίντεο της συνέντευξης μπορείτε να το δείτε εδώ:
Το βίντεο και οι φωτογραφίες αναρτήθηκαν και στον ειδικό χώρο του E-twinning, το twin space του έργου, για να τα μοιραστούν και οι άλλοι μαθητές των συνεργαζόμενων  σχολείων.