Απονομή Ετικέτας Ποιότητας-Quality Label

Απονεμήθηκε Ετικέτα Ποιότητας για το πρόγραμμα Etwinning, ‘Young Agents 0017 for a better world ‘ , που εκπονήθηκε την περασμένη σχολική χρονιά (2021-22) με ιδρυτές το 2ο Αρσάκειο -Τοσίτσειο Γυμνάσιο της Εκάλης , B’ Arsakeio Tositseio Junior High School in Ekali Greece και το Liceo Scientifico Statale “G. Berto” di Vibo Valentia από την Ιταλία  και το 4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας και άλλα 3 σχολεία από την Τσεχία , τη Ρουμανία και τη Σερβία ως εταίρους.  Είχε ως στόχο  την ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με τη σημασία του ενεργού ρόλου στο κάλεσμα για δράση για την προστασία του πλανήτη μας και την προώθηση της ευημερίας του, όπως αναφέρεται στην Ατζέντα 2030. Ξεκινώντας από τις « 170 Daily Actions to  Save the World ” οι μαθητές του ΓΕ2 της περασμένης σχολικής χρονιάς(2021-2022)  συμμετείχαν  σε συγκεκριμένες δραστηριότητες, που πραγματοποιήθηκαν  σε διεθνικές ομάδες, για να συνεισφέρουν στο πρόγραμμα και σταδιακά να καθοδηγηθούν για να προτείνουν και να πραγματοποιήσουν δραστηριότητες μόνοι τους , ως παράγοντες αλλαγής .