ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΌ ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΙΚΟΠΟΛΗΣ : ” ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ : ΗΧΟΙ ΑΡΧΑΙΩΝ “

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ  ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΙΚΟΠΟΛΗΣ : ‘ΗΧΟΙ ΑΡΧΑΙΩΝ ’

Οι μαθητές της Β’ Τάξης του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας, κατόπιν προσκλήσεως της Εφορείας Αρχαιοτήτων, επισκέφτηκαν, στις 14-11-2018, το Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης, όπου ξεναγήθηκαν στην περιοδική έκθεση «Ήχοι Αρχαίων». Οι μαθητές παρατήρησαν τα ανακατασκευασμένα από τον κ. Γεώργιο Πολύζο μουσικά όργανα της αρχαίας Ελλάδας και πληροφορήθηκαν από τον αρχαιολόγο και αναπληρωτή προϊστάμενο της Εφορείας Αρχαιοτήτων, κ. Γεώργιο Ρήγινο, για τον τρόπο κατασκευής των οργάνων, για τη χρήση τους, αλλά και για τους μύθους που είναι συνδεδεμένοι με αυτά και γενικά για τη σημασία της μουσικής στη ζωή των ανθρώπων. Ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος μεταξύ των παιδιών και του υπευθύνου ξενάγησης και, επί τη ευκαιρία, μια σύντομη περιήγηση και ξενάγηση στα μόνιμα εκθέματα του μουσείου.