Βιωματικά εργαστήρια του προγράμματος με τίτλο «Το Δέντρο της ζωής» στους  μαθητές της Β΄ τάξης

Το ΚΕ.ΠΡΟ.ΝΑ.Π. ολοκλήρωσε τα βιωματικά εργαστήρια του προγράμματος με τίτλο «Το Δέντρο της ζωής» στους  μαθητές της Β΄ τάξης του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας. «Το Δέντρο της ζωής» εμπνευσμένο από την αφηγηματική συμβουλευτική, βοηθά τους μαθητές να επαναφηγηθούν τις ζωές τους δίνοντας έμφαση σε στοιχεία του εαυτού τους (δεξιότητες, ικανότητες, αποθέματα αξιών και σχέσεων) που τα στηρίζουν  στις προτιμώμενες  για αυτά κατευθύνσεις της ζωής τους.
   Τα εργαστήρια περιλαμβάνουν 4 μέρη  όπου μέσα από βιωματικές ασκήσεις έγινε προσπάθεια για μια «νέα» γνωριμία και δέσιμο των μελών της ομάδας. Στη συνέχεια οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν ο καθένας το δικό του «Δέντρο της ζωής» , να μιλήσουν για τις «ρίζες» τους , την καταγωγή , την ιστορία τους, δεξιότητες, ικανότητες , σχέσεις με σημαντικά πρόσωπα της ζωής , όνειρα και ελπίδες για το μέλλον.
    Μέσα σε κλίμα αποδοχής και σεβασμού οι μαθητές δημιούργησαν το δικό τους «Δάσος» και είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν για τις «καταιγίδες» ( προβλήματα, κινδύνους) που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητα τους και να αναδείξουν τους δικούς τους τρόπους αντιμετώπισης. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με συνάντηση με τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου όπου είχαμε την ευκαιρία να συζητηθούν και να ανταλλάξουν απόψεις και εμπειρίες για  την πορεία του προγράμματος. Το πρόγραμμα ξεκίνησε τον Δεκέμβριο του 2022 και ολοκληρώθηκε τον Μάρτιο του 2023.  Υπεύθυνη για την διεξαγωγή του προγράμματος ήταν η Πασσατζόγλου Μαρία, Ψυχολόγος Msc, Στέλεχος Πρόληψης
    Ευχαριστούμε θερμά την Διευθύντρια του 4ου Γυμνασίου κα Ζαντραβέλη Βαρβάρα και όλο τον Σύλλογο Διδασκόντων για την εμπιστοσύνη και την συνεργασία.