Τα παιδιά του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας μιλούν για την εμπειρία του Erasmus+

Τα οφέλη της εμπειρίας τους μετέφεραν μαθητές και εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας, που πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Όσιγιεκ της Κροατίας στο πλαίσιο της τρίτης διακρατικής συνάντησης μαθητών και εκπαιδευτικών του Προγράμματος Erasmus+ « Eco-herit@ge matters». Οι μαθητές Χρήστος Μακρυγιάννης, Δημόπουλος Σπύρος, Ιωάννα Ντούσκα και Άλκηστις Παππά και η Νεφέλη Ρεμεντζά μαζί με την Διευθύντρια του σχολείου και συντονίστρια του προγράμματος κ. Βαρβάρα Ζαντραβέλη και την εκπαιδευτικό Γραμματική Γούλα βρέθηκαν στο στούντιο της Δημοτικής Ραδιοφωνίας και μίλησαν στην εκπομπή “Νωρίτερα δε γίνεται” με την Αθηνά Παππά για το 5ημερο ταξί τους που στόχο είχε την ευαισθητοποίηση σε θέματα οικολογικής και πολιτιστικής κληρονομιάς. Οι μαθητές έμειναν ιδιαίτερα ευχαριστημένοι από τη εμπειρία τος που περιλάμβανε και τη γνωριμία με σημαντικούς οικολογικούς προορισμούς και άλλους χώρους πολιτιστικού ενδιαφέροντος, όπως το Γεωπάρκο “Papuk” που αποτελεί μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς υπό την αιγίδα της Unesco, το μουσείο “Panonian sea , τα πάρκα Naturavita, και το Kopacki Rit, που φιλοξενεί περίπου 260 διαφορετικά είδη πουλιών.
Οι μαθητές χαρακτήρισαν την επίσκεψή τους στην Κροατία έως ένα “καινοτόμο βιωματικό μάθημα” για την αξία της Φύσης και την  καλλιέργεια της ανάγκης για το σεβασμό και προστασία της και αναφέρθηκαν στο  παιχνίδι της εξερεύνησης των QR Code στην ευρύτερη περιοχή της Tvrda και στη γνωριμία με τα σημαντικότερα αξιοθέατα και μνημεία της πόλης. Συμμετείχαν στον καθαρισμός της οικολογικής περιοχής Pampas, έκαναν δειγματοληψία νερού και άμμου από τον ποταμό Drava, που διαρρέει την πόλη Όσιγιεκ, ενώ βρέθηκαν και στο περιβαλλοντικό πάρκο Naturavita όπου συμμετείχαν στη δενδροφύτευση μαζί με τους μαθητές των εταιρικών σχολείων.
Μαθητές και εκπαιδευτικοί έμειναν ενθουσιασμένοι από την άψογη οργάνωση και τη θερμή φιλοξενία, τις καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας, τα νέα παιδαγωγικά εργαλεία ενώ ήρθαν σε επαφή με διαφορετικές κουλτούρες, τρόπους ζωής και εκπαιδευτικά συστήματα.

Να θυμίσουμε ότι τελικό προϊόν θα αποτελέσει οικοτουριστικός οδηγός από όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία προβάλλοντας τους θησαυρούς μας με πρώτο σταθμό την Πρέβεζα και τον Αμβρακικό Κόλπο. Τέλος αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας συναντήθηκε με τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου , κ. Λεωνίδα Αργυρό και τον ενημέρωσε για τις εργασίες και τις δραστηριότητες που εκπονήθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος στο Osjiek της Κροατίας και τον ευχαρίστησε για το ενδιαφέρον του Δήμου για τις εκπαιδευτικές δράσεις του σχολείου .