Συνάντηση online του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας με σχολείο της Γεωργίας

Το 4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας συναντήθηκε on line με συνεργαζόμενο  σχολείο   στη μακρινή Γεωργία στο πλαίσιο της συνεργασίας μας με το eTwinning Project ‘ Shortmovies Greatstories και για την πραγματοποίηση της δραστηριότητας ‘ Mystery Room”  ! Καταρχήν τα παιδιά έπρεπε να μαντέψουν τη χώρα των συμμαθητών τους μέσω YES or No Questions game και στη συνέχεια να αναπτύξουν συνομιλία βάσει agenda .Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τους μαθητές  να επικοινωνήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις με τους συμμαθητές τους σχετικά με τη χώρα , την πόλη και το σχολείο τους και να μάθουν λεπτομέρειες από την καθημερινότητα και τη λειτουργία ενός τόσο μακρινού σχολείου . Ανακαλύψαμε  αρκετά κοινά στοιχεία που μας συνδέουν, ,όπως η θρησκεία, η κουλτούρα αλλά και η αμεσότητα και η ζεστασιά τους ! Χαρακτηριστικό το σχόλιο της συναδέρφου Natia Narsavidze ότι εμείς φαινόμαστε ανοικτοί και γελαστοί , όπως και η χώρα μας γιατί δεν μας έχει αγγίξει η απειλή του πολέμου , όπως αυτούς …Μια από τις ερωτήσεις τους ήταν εάν πρόσφατα περάσαμε από κάποιο πόλεμο , αναφερόμενοι στο δικό τους αγώνα για ανεξαρτησία ! Το μήνυμα μας λοιπόν είναι ΕΙΡΗΝΗ , ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ, ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ !!! Ευχαριστώ  τους μαθητές του τμήματος ΓΕ2 που επάξια συμμετείχαν καθώς και τη συνάδερφο Natia Narsavidzeκαι τους μαθητές της . Επίσης special thanks to Anita Damjanović as the soul of our team and all the other participants of our project!!! Off we go on other activities , then dear friends !!!!