Πολιτιστικό Πρόγραμμα – Τα Μνημεία της Πρέβεζας

Στις 21 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές της τρίτης τάξης του 4ου  Γυμνασίου Πρέβεζας  πραγματοποίησαν περιήγηση στα μνημεία της πόλης τους στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος ‘Τα μνημεία της Πρέβεζας’  με τα οποίο ασχολούνται  . Είχαν τα δυνατότητα να δουν δια ζώσης  μνημεία  για τα οποία είτε αγνοούσαν την ύπαρξη τους είτε δεν γνώριζαν που βρίσκονταν. Τα κτήρια τα οποία επισκέφτηκαν ήταν  : η καθολική εκκλησία του Αγίου Ανδρέα,η  Εθνική Τράπεζα, το Γαλλικό , το Ελληνικό και το Αυστριακό Προξενείο, το Σαϊτάν Παζάρ, η Λαϊκή αγορά, το μνημείο του Οδυσσέα Ανδρούτσου, τα Δικαστήρια και το Δημαρχείο. Οι μαθητές έμαθαν καινούργιες πληροφορίες, φωτογράφισαν τα μνημεία  και ήρθαν σε επαφή με τον πολιτισμό και την παράδοσή τους.

Έπειτα ακολούθησε συνάντηση με τον κύριο Νίκο  Καράμπελα στο γραφείο του, ιδρυτή του ιδρύματος  Ακτία Νικόπολις ο οποίος διέθετε σημαντικές πληροφορίες και βιβλιογραφία  η οποία σχετίζονται με τον πόλη της Πρέβεζας. Στο χώρο υπήρχε ένας μεγάλος αριθμός βιβλιοθηκών στις οποίες ήταν τοποθετημένα πολλών ειδών βιβλία, ιδίως σχετικά με την ιστορία της Πρέβεζας. Ο κύριος Καράμπελας καθοδήγησε  τους μαθητές σχετικά  με τα μνημεία τα οποία είχε αναλάβει η κάθε ομάδα και τους βοήθησε με   βιβλιογραφία και πηγές στο διαδίκτυο ώστε να δημιουργήσουν με την εποπτεία των καθηγητών τα δικά τους κείμενα τα οποία θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα της Βικιπαίδειας. Οι εποικοδομητικές συζητήσεις με εκείνον συνέβαλαν στην άντληση πληροφοριών και στην διεύρυνση των γνώσεων των μαθητών. Αυτό , όμως που τους εντυπωσίασε περισσότερο είναι το γεγονός ότι πολλές από τις ιστορίες που γνωρίζουν δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αλλά δημιουργούνται από  εμάς τους ίδιους  για διάφορους  ιστορικούς λόγους.

Όλες οι μαθητικές ομάδες συνέγραψαν αναφορές για την ίδια δράση και ακολουθεί η έρευνα των μαθητών μέχρι την τελική συγγραφή των κειμένων τους αναφορικά με τα μνημεία της πόλης .