ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ

Το 4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας συμμετείχε στην Παγκόσμια Ημέρα Επανεκκίνησης της Καρδιάς 2019 που γιορτάστηκε στις 16 Οκτωβρίου, με σύνθημα: «Όλοι οι πολίτες του κόσμου μπορούν να σώσουν μια ζωή!». Σύμφωνα με την μελέτη EuReCaONE [ERC, 2016] “έχοντας εκπαιδευμένους ανανήπτες και τους πρώτους ανταποκρινόμενους δίπλα σε ένα θύμα καρδιακής ανακοπής, τα ποσοστά επιβίωσης θυμάτων καρδιακής ανακοπής μπορούν να αυξηθούν εντυπωσιακά. Μέσα από την εκπαίδευση παιδιών και ενηλίκων σε σχολεία, συλλόγους, φορείς και δημόσιους χώρους μπορούμε να κερδίσουμε το χρόνο και να ξεκολλήσουμε τη χώρα μας από την τελευταία θέση της Ευρώπης στην έναρξη Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης από τους πρώτους παρευρισκόμενους”..
Η Πρέβεζα ήταν μια από τις λίγες πόλεις στην Ελλάδα που διοργάνωσε ημερίδα στο πλαίσιο αυτό υπό την αιγίδα του Δήμου και την πολύτιμη συμμετοχή των εθελοντών εκπαιδευτών του εγκεκριμένου από το ΥΠΑΙΘ εθνικού προγράμματος εκπαίδευσης μαθητών σχολικής ηλικίας και εκπαιδευτικών στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση, που οργανώνεται και υλοποιείται από τον ανθρωπιστικό οργανισμό KIDS SAVE LIVES – Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές και την ΕΕΕΠΦ. Τους ευχαριστούμε πολύ που έδωσαν τη δυνατότητα στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς μας να συμμετέχουν στη δράση αυτή που πραγματικά σώζει ζωές !!!#ΠαγκόσμιαΗμέρα_Επανεκκίνησης_Καρδιάς