Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Εορτασμός της ημέρας για ένα ασφαλές διαδίκτυο με πλήθος εκδηλώσεων ! Παρουσιάσεις , βίντεο και συζητήσεις με τους μαθητές του σχολείου , παρουσίαση της εργασίας των μαθητών της Α’ Τάξης μ ε παραγωγή φυλλαδίου με ενημερωτικές συμβουλές στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων , συνεργασία και διαδικτυακές συναντήσεις με παιχνίδια γνώσεων σχετικά με τα προβλήματα και τις παγίδες που μας επιφυλάσσει . Συμμετοχή σε ζωντανή συνεδρία για το Πρόγραμμα ΑΡΙΑΔΝH , με τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό HACHATHON 2022 με θέμα ‘Ασφαλές διαδίκτυο και Κλιματική αλλαγή ‘ . Ομάδες μαθητών δημιούργησαν βίντεο και πόστερ -κόμικς , σχετικά με το θέμα και τηλεδιάσκεψη με τους εταίρους μας για το πρόγραμμα Etwinning ‘ Young Agents 0017 for a better world , ανταλάσσοντας απόψεις και παίζοντας ψηφιακό παιχνίδι για τους κανόνες του Ασφαλούς Διαδικτύου . Ευχαριστούμε πολύ , τους μαθητές της Β’ Γυμνασίου Γεωργατσέλο Γεώργιο, Καχριμάνη Χρήστο, Κωνσταντή Χριστιάνα και Σταυρίδη Αθανασία, τους εκπαιδευτικούς του σχολείου αλλά και τους διοργανωτές του Προγράμματος ‘ΑΡΙΑΔΝΗ ‘ , η ορθή χρήση της τεχνολογίας από παιδιά και εφήβους . από το ΥΠΕΘ , την κ. Παπατριανταφύλλου, Συντονίστρια και Υπεύθυνη του Τομέα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σπουδών του ΥΠΕΘ , τον κ. Θήριο , Παιδίατρο, ακαδημαϊκό υπότροφο ΕΚΠΑ, ΄’Μονάδα Εφηβικής υγείας ‘ και τους υπόλοιπους διοργανωτές για τη δυνατότητα της συμμετοχής μας στη δράση! ΌΛΟΙ ΜΑΖΊ ΜΠΟΡΟΎΜΕ !!!