ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΝΙΚΟΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΒΕΖΗΣ κ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ

Ο Μητροπολίτης Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ. Χρυσόστομος επισκέφθηκε το 4ο Γυμνάσιο τις 29 Μαρτίου 2022. Η επίσκεψη αφορούσε κυρίως την ενημέρωση μαθητών και καθηγητών για το ποιμαντικό και κοινωνικό έργο της Ιεράς Μητροπόλεως. Ο κ. Χρυσόστομος μίλησε στους μαθητές χωρίς, θέμα, ελεύθερα με την αμεσότητα που τον διακρίνει. Ακολούθησε ελεύθερος διάλογος, κατά τον οποίο οι μαθητές υπέβαλαν ενδιαφέροντα και κομβικά ερωτήματα, θεολογικού και κοινωνικού περιεχομένου. Μετά το τέλος της συνάντησης ο Μητροπολίτης και η αντιπροσωπεία που τον συνόδευε προσέφερε σε όλους τους μαθητές και τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου τόμο της Καινής Διαθήκης (έκδοση της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδας). Η συνάντηση υπήρξε ιδιαίτερα γόνιμη και ωφέλιμη και κυρίως άνοιξε ένα ακόμη παράθυρο επικοινωνίας του Σχολείου με τους φορείς της πόλης.