Επίσκεψη του Γαλλικού Σχολείου College «Jacqueline de Romilly» του Blanc-Mesnil

Την Πέμπτη 7 Απριλίου επισκέφθηκαν το σχολείο μας 14 μαθητές από το γαλλικό σχολείο College «Jacqueline de Romilly» του Blanc-Mesnil (προάστιο του Παρισιού) συνοδευόμενοι από την καθηγήτρια τους κ.Davy Lo και 3 ακόμη καθηγητές. Η συγκεκριμένη καθηγήτρια είχε διδάξει στο σχολείο μας γαλλικά ως βοηθός της κ. Χριστίνας Κίτσου στα πλαίσια ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius κατά το σχολικό έτος 2011-2012.
Το σχολείο μας οργάνωσε μια μικρή υποδοχή προς τιμή τους με τραγούδια και χορούς τα οποία επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί κ. Θάλεια Βαγγέλη και κ. Δημήτριος Στρογγυλός. Η κ. Davy Lo είχε την ευκαιρία να συναντήσει τους παλιούς της συναδέλφους αλλά και οι μαθητές της να γνωρίσουν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα καθώς παρακολούθησαν μία διδακτική ώρα σε τάξεις.
Πριν την επίσκεψη των Γάλλων μαθητών έγινε μια προεργασία με ανταλλαγή αλληλογραφίας μέσω ταχυδρομείου ανάμεσα στους ίδιους και σε μαθητές του σχολείου μας. Κατά συνέπεια κατά την άφιξή τους είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν από κοντά αλλά και οι μαθητές μας να είναι και οι συνοδοί τους κατά την παραμονή τους στη πόλη μας. Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι και άλλοι μαθητές του σχολείου μας συναναστράφηκαν μαζί τους και πέρασαν κάποιες στιγμές με αυτούς και εκτός σχολείου ξεναγώντας τους στη πόλη.
Δύο μέρες που οι Γάλλοι μαθητές έμειναν στη πόλη μας περιηγήθηκαν και ξεναγήθηκαν σε όλη την ευρύτερη περιοχή και εντυπωσιάστηκαν από τις ομορφιές της αλλά και από τη θερμή υποδοχή, το χαμόγελο και την ευχάριστη διάθεση των ανθρώπων, όπως δήλωσαν οι ίδιοι.