Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης στην Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού Ηπείρου ( ΑΕΝ)

Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Γ ΄τάξης στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣΕΠ), o οποίος εντάχθηκε στο μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων , πραγματοποίησαν  επίσκεψη στο χώρο της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Ηπείρου (ΑΕΝ).

Τους υποδέχτηκε ο κ. Νικόλαος Παπασπύρου, διευθυντής της ΑΕΝ, ο οποίος τους πληροφόρησε σχετικά με το χώρο, τη λειτουργία, το πρόγραμμα σπουδών της σχολής, την  επαγγελματική σταδιοδρομία και τις προοπτικές απασχόλησης. Εν συνεχεία, απάντησε στις ερωτήσεις τις οποίες προετοίμασαν οι μαθητές.

Έπειτα, περιηγήθηκαν στους διάφορους χώρους της Σχολής. Συγκεκριμένα, επισκέφτηκαν το κτίριο με τις αίθουσες διδασκαλίας, όπου είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα μαθήματα που παρακολουθούσαν οι σπουδαστές και έναν χώρο στον οποίο υπήρχε ένας προσομοιωτής γέφυρας πλοίου. Στο χώρο αυτό   βρισκόταν σπουδαστές οι οποίοι  τους εξηγούσαν και τους έδιναν εμπεριστατωμένες πληροφορίες  ώστε να   αντιληφθούν τον τρόπο  λειτουργίας των πλοίων.

Οι μαθητές αποχώρησαν  κατενθουσιασμένοι  από την περιήγηση και την εμπειρία.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Ν. Παπασπύρου, το εκπαιδευτικό προσωπικό και τους σπουδαστές της ΑΕΝ  που με μεγάλη χαρά μας ενημέρωσαν και μας ξενάγησαν στο χώρο τους.