Επίσκεψη της ΣΤ’ τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Πρέβεζας

Στο πλαίσιο του προγράμματος Μετάβαση Μαθητών Δημοτικών Σχολείων από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, ομάδα μαθητών της ΣΤ’ τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Πρέβεζας επισκέφθηκαν το Σχολείο μας στις 30-05-2022.

Έγινε ενημέρωση στους μαθητές σχετικά με τα μαθήματα του ωρολογίου προγράμματος της Α’ Γυμνασίου, τις διαφορές και τις ομοιότητες με τ’ αντίστοιχα του Δημοτικού, παρουσιάστηκαν δράσεις ενδοσχολικές και διακρατικές του Σχολείου μας με άλλα κράτη της Ευρώπης καθώς και ξενάγηση στις αίθουσες διδασκαλίας, στα εργαστήρια, τους κοινόχρηστους χώρους και στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Έγινε συζήτηση με ερωτήσεις – απορίες από την πλευρά των μαθητών και αποχώρισαν έχοντας αποκομίσει μια πλήρη εικόνα για το τι έχουν να περιμένουν από το Γυμνάσιο.

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς κ. Χρήστο Ντούρο, υποδιευθυντή του 5ου Δημοτικού Σχολείου, εκπαιδευτικό του ΣΤ1 , κ. Γρηγόριο Τσάνη, εκπαιδευτικό του ΣΤ2 και τον Διευθυντή του 5ου Δημοτικού Σχολείου κ. Κωστούλα Παναγιώτη για την πολυετή συνεργασία και ευελπιστούμε για τη συνέχεια.