Επίσκεψη της Α΄ τάξης στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης “Θεόδωρος Παπαγιάννης”

Την Τετάρτη 13-3-2024 οι μαθητές της  Α΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης «Θ. Παπαγιάννης» στο Ελληνικό Ιωαννίνων  και με το ΚΕΠΕΑ Πραμάντων  υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: Γλυπτά και ανάγλυφα της Απείρου Χώρας- Από το μουσείο της Γης στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης «Θ. Παπαγιάννης». Οι μαθητές ενημερώθηκαν, παρατήρησαν και σχολίασαν γλυπτά του καλλιτέχνη στον δρόμο προς το Ελληνικό μέχρι και το μοναστήρι της Τσούκας , το οποίο και επισκέφθηκαν. Ακολούθησε ξενάγηση στο μουσείο και γνωριμία με τις συλλογές του καλλιτέχνη που απεικονίζουν την καθημερινή ζωή και μιλούν για την ιστορία της Ηπείρου, την τάξη της μάθησης ,τα γλυπτά που έχουν κατασκευαστεί από τα αποκαΐδια του Πολυτεχνείου. Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με «έργα τέχνης» που δημιούργησαν οι μαθητές.

Ευχαριστούμε πολύ την παιδαγωγική ομάδα του ΚΕΠΕΑ Πραμάντων για το πολύ καλά οργανωμένο πρόγραμμα και την αξέχαστη εμπειρία που χάρισαν στους μαθητές μας.