Επίσκεψη μαθητών της Γ ‘Τάξης του Σχολείου μας στο Ίδρυμα του Γιώργου Ζογγολόπουλου

Οι μαθητές της Γ’ Τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Κάτω απ’ τις ομπρέλες του Γιώργου Ζογγολόπουλου» που υλοποιεί το Σχολείο μας με συντονίστρια του προγράμματος την κ. Κακοσίμου Χριστίνα και συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς την κ. Βαγγέλη Θάλεια και την κ. Αργυρού Καλλιόπη, το Ίδρυμα Γεωργίου Ζογγολόπουλου. Εκεί ξεναγήθηκαν από την υπεύθυνη του Ιδρύματος κ. Δελαπόρτα στην κατοικία-ατελιέ του Γιώργου Ζογγολόπουλου αλλά και την υπαίθρια γλυπτοθήκη του στην είσοδο της περιοχής του Ψυχικού.

Οι μαθητές εκτός από την εμπειρία της άμεσης επαφής με τα έργα του γλύπτη, είχαν την ευκαιρία να πληροφορηθούν για τη ζωή και για το συνολικό έργο του. Επίσης μελέτησαν με ιδιαίτερη προσοχή και ενδιαφέρον το Μνημείο του Ζαλόγγου, έκαναν ερωτήσεις και έλυσαν απορίες σχετικά με την πηγή έμπνευσης του γλύπτη καθώς και τις τεχνικές λεπτομέρειες κατασκευής του.