ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ

Κλιμάκιο αξιωματικών του τμήματος Τροχαίας της Αστυνομικής Διεύθυνσης Πρέβεζας πραγματοποίησε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου σεμινάριο με θέμα την ¨οδική ασφάλεια». Επρόκειτο για μια πολύ ενδιαφέρουσα Δράση που είχε ως βάση της την αλληλεπίδραση των μαθητών και την προσαρμογή του περιεχομένου του Σεμιναρίου στις ανάγκες τους, όπως αυτές εκφράστηκαν από ένα πραγματικό καταιγισμό ερωτήσεων. Χαρακτηριστικό του ενδιαφέροντος των μαθητών για το Σεμινάριο είναι το γεγονός ότι ο χρόνος δεν κάλυψε τις ανάγκες και προέκυψε μετά από σχετική επιθυμία και ανταπόκριση του κ. Διοικητή της Τροχαίας Πρέβεζας η σπουδαιότητα πραγματοποίησης ενός 2ου κύκλου (πραγματοποιήθηκε στις 12-04-2022) και πιθανότατα και ενός τρίτου κύκλου εντός Μαίου. Το θέμα του Σεμιναρίου είχε τίτλο « Κυκλοφοριακή Αγωγή και πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων» και περιλάμβανε ενημέρωση των μαθητών για την οδική ασφάλεια και τους κανόνες οδικής συμπεριφοράς, παρουσίαση της λειτουργίας εξοπλισμού των Υπηρεσιών Τροχαίας και χρηστικές συμβουλές σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής. Σκοπός του ενημερωτικού προγράμματος είναι να καλλιεργηθεί στα παιδιά, από μικρή ακόμα ηλικία, σωστή οδική παιδεία και αγωγή για την αποφυγή και πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων. Τα στελέχη της Τροχαίας εξήγησαν με λεπτομέρειες ζητήματα που αφορούν την κυκλοφοριακή αγωγή ώστε να γίνουν κατανοητές από τα παιδιά, και αφορούσαν ανάμεσα σε άλλα την κυκλοφορία με ασφάλεια μέσα στην πόλη, για πεζούς και χρήστες ποδηλάτου, τη σημασία που έχει το κράνος και γενικά η τήρηση του Κ.Ο.Κ. και απάντησαν σε ερωτήσεις των μαθητών. Η επιλογή της Δράσης στηρίχθηκε σε επιστημονικές έρευνες αλλά και στη πεποίθηση όλων μας ότι ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΑ ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΉΜΑΤΑ.