Παρουσίαση «What is a graphics designer» από τον κ. Άγγελο Μόσχο στους μαθητές της Γ´ Τάξης του Σχολείου μας

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε παρουσίαση με θέμα «What is a graphics designer» από τον κ. Άγγελο Μόσχο,  Founder & Creative Director που δραστηριοποιείται στην πόλη της Πρέβεζας, στους μαθητές της Γ´ Τάξης  στο πλαίσιο δραστηριοτήτων επαγγελματικού προσανατολισμού.

Οι μαθητές είχαν τη χαρά να ενημερωθούν σχετικά με το επάγγελμα του γραφίστα και τις καλές προοπτικές για το μέλλον μιας και οι ανάγκες για παραγωγή και διαφήμιση όλο και αυξάνονται.

Παρουσιάστηκαν οι εφαρμογές  της γραφιστικής στην καθημερινότητα μας, που σχετίζονται με τη διαφήμιση, την αφίσα, τη συσκευασία προϊόντων, τη σχεδίαση και εικονογράφηση βιβλίων, τη δημιουργία γραμματοσειρών, τη σήμανση πόλεων και δημόσιων χώρων, τη δημιουργία λογοτύπων καθώς και ολόκληρο τον ψηφιακό κόσμο, από τη σχεδίαση βίντεο-παιχνιδιών, ιστοσελίδων μέχρι και τα εικονίδια των επιλογών στην οθόνη του υπολογιστή, κάνοντας αναφορά και στην ΑΙ.

Ο κ.Μόσχος παρουσίασε στους μαθητές δικές του δουλειές , αναφέρθηκε σε ονόματα σπουδαίων προσωπικοτήτων του χώρου της γραφιστικής ,επικεντρώθηκε στις ιδιαίτερες δεξιότητες που θα πρέπει να έχει ένας καλός γραφίστας και τις σπουδές που μπορεί να ακολουθήσει κάποιος που νιώθει πως τον ελκύει ο συγκεκριμένος χώρος.

Η παρουσίαση συνεχίστηκε με θέμα τον σχεδιασμό λογοτύπων και εκεί έγινε αναφορά στις αρχές σχεδιασμού ενός λογότυπου και στη μεθοδολογία πραγματοποίησής του. ´Εγινε σχολιασμός πάνω στα λογότυπα-εργασίες που οι μαθητές είχαν πραγματοποιήσει για το λογότυπο  του σχολείου μας , δίνοντας συμβουλές και προτείνοντας καλύτερους τρόπους σχεδίασης αυτών.

Ολοκληρώνοντας  την ενημέρωση ο κ. Μόσχος απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών που παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και τους επιβράβευσε δίνοντας τους αναμνηστικά δώρα.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Άγγελο Μόσχο για την άμεση ανταπόκριση στο κάλεσμά μας και τον χρόνο που διέθεσε για να επιμεληθεί μια παρουσίαση ειδικά για τους μαθητές του σχολείου μας.

Η οργάνωση και ο συντονισμός  της δράσης έγινε από τις  εκπαιδευτικούς κ. Κακοσίμου Χριστίνα και κ.  Στάθη Αικατερίνη που υλοποιεί τη δράση  του Επαγγελματικού προσανατολισμού ως μέρος του μαθήματος  των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων  στο σχολείο μας.