Εκπαιδευτική Επίσκεψη των μαθητών της Β Γυμνασίου στη Βασιλίτσα Γρεβενών

Μαθητές της  Β΄ τάξης του  σχολείου  μας , στα πλαίσια προγράμματος Περιβαλλοντικής  Εκπαίδευσης , μετακινήθηκαν   στη  Βασιλίτσα  Γρεβενών  από  την  Πέμπτη  02   έως  το  Σάββατο  04 Μαρτίου 2023.

Στο  πρόγραμμα  συμμετείχαν  τριάντα (32)  μαθητές  και  οι  καθηγητές :  Στρογγυλός  Δ. ( αρχηγός) ,   Αργυρού κ., Τσιουβάρα Α.

Κατά  την διάρκεια  του  Εκπαιδευτικού  προγράμματος  οι  μαθητές :

1ο :   Εξοικειώθηκαν  με  τον εξοπλισμό και το  άθλημα  του σκι  σε  θεωρητικό  και πρακτικό επίπεδο(βασική εκπαίδευση, ανέβασμα σε λίφτ, κατέβασμα με σλάλομ)

2ο : Παρακολούθησαν την  προπόνηση αλλά και τον αγώνα, το Σάββατο, του Πανευρωπαϊκού Παιδικού και Εφηβικού Πρωταθλήματος σλάλομ, που είχαμε την τύχη να διεξαχθεί στην Βασιλίτσα το διήμερο της εκδρομής μας.

3ο :   Περπάτησαν  σε  ορειβατικό  μονοπάτι και περιηγήθηκαν στην περιοχή και είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν από κοντά το δέντρο Ρόμπολο που ευδοκιμεί μόνο σε υψόμετρα από τα 1100 έως και τα 2.500μ, γεγονός που το καθιστά ως μοναδικό είδος της ελληνικής χλωρίδας και φύσης.

4ο : Έκαναν συλλογή και διαλογή φωτογραφιών από την εκδρομή με σκοπό τη δημιουργία ψηφιακού άλμπουμ.