Διαπίστευση Erasmus+ για το Σχολείο μας

Επιτυχής έκβαση της αίτησης του Σχολείου μας με υψηλή βαθμολογία μετά την ανακοίνωση διαπιστευμένων σχεδίων για Σχολεία και Οργανισμούς για την επόμενη τριετία 2023-2027 . https://www.iky.gr/el/iky-items/item/4313 Η Διαπίστευση είναι η απλουστευμένη πρόσβαση σε ευκαιρίες χρηματοδότησης στο πλαίσιο της Βασικής Δράσης 1 του προγράμματος Erasmus+ για την περίοδο 2021-2027 στους Τομείς της Εκπαίδευσης Ενηλίκων, της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης και της Σχολικής Εκπαίδευσης. Η Διαπίστευση Erasmus αποτελεί εργαλείο για τους οργανισμούς που επιθυμούν να συμμετάσχουν σε διασυνοριακές ανταλλαγές και συνεργασία. Η απονομή της επιβεβαιώνει ότι ο αιτών έχει καταρτίσει σχέδιο για την υλοποίηση δραστηριοτήτων κινητικότητας υψηλής ποιότητας στο πλαίσιο μιας ευρύτερης προσπάθειας ανάπτυξης του οργανισμού του. Επιπλέον, στόχος είναι η ενίσχυση της ευρωπαϊκής διάστασης της διδασκαλίας και της μάθησης μέσω της προώθησης των αξιών της συμπερίληψης, της πολυμορφίας, της ανεκτικότητας και της δημοκρατικής συμμετοχής, των γνώσεων σχετικά με την κοινή ευρωπαϊκή κληρονομιά και τον πλούτο της πολυμορφίας, καθώς και η υποστήριξη της ανάπτυξης επαγγελματικών δικτύων σε ολόκληρη την Ευρώπη. Ευχαριστούμε #IKY , ευχαριστούμε #Erasmusplus για τις νέες ευκαιρίες μάθησης και εκπαιδευτικών ανταλλαγών και πρακτικών που μας ανοίγονται !!!