Διαδικτυακή Συνάντηση Εργασίας Εκπαιδευτικών του Σχολείου μας στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού προγράμματος – ” Teaching Clinic “

Ευρωπαϊκό πρόγραμμα , ” Teaching Clinic ” , σύμπραξη πέντε (5) Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης (UNIVERSITAT WIEN, MHOCHSCHULEFUR AGRAR UND UMWELTRADAGOGIK, UNIVERSITAT AUTONOMA DE BARCELONA, UNIVERSITAET REGENSBURG και το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ) με σκοπό την επιστημονική υποστήριξη εν ενεργεία εκπαιδευτικών. Συγκεκριμένα, οι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν ερωτήματα σχετικά με ζητήματα που προκύπτουν από τη σχολική ζωή και την καθημερινότητα στην τάξη. Τα Πανεπιστήμια οργανώνουν ομάδες εργασίας από φοιτητές και φοιτήτριες. Οι ομάδες αυτές επεξεργάζονται τα συγκεκριμένα προβλήματα με έναν επιστημονικά τεκμηριωμένο τρόπο, με βάση τις πιο πρόσφατες και

επιστημονικές έρευνες και μελέτες και επιστημονικά τεκμηριωμένες διδακτικές πρακτικές. Μέσα στις ομάδες αναμένεται η ανταλλαγή ιδεών, καλών πρακτικών και η αλληλεπιδραστική μάθηση ενώ μέσα από την αλληλεπίδραση των ομάδων από τα διάφορα Πανεπιστήμια θα υποστηρίζεται η συνεργατική διαδικτυακή μάθηση σε πολυεθνικό πλαίσιο. Στο πλαίσιο αυτό το 4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Συνάντηση εργασίας σήμερα εκπαιδευτικών του 4ου Γυμνασίου με ομάδα φοιτητών που έχουν αναλάβει να ασχοληθούν με πραγματικά προβλήματα και να προτείνουν λύσεις. Έπεται ενδιαφέρουσα συνέχεια !!!