Διαδικτυακή Επιμορφωτική Ημερίδα  για το σχολικό έτος 2022 – 2023

Η Διευθύντρια του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας και η Διευθύντρια του Γυμνασίου  Δολιανών Ιωαννίνων διοργάνωσαν, την Παρασκευή 31-03-2023,  Διαδικτυακή Επιμορφωτική Ημερίδα  στο πλαίσιο ενδοσχολικής επιμόρφωσης για το σχολικό έτος 2022 – 2023, σε συνεργασία με το Εργαστήριο Διδακτικής & Σχολικής Παιδαγωγικής του Τμήματος Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Έρευνας & Μελέτης της Σχολικής Ζωής του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και το  Εργαστήριο Κοινωνιολογίας & Ιστορίας της Εκπαίδευσης του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Εισηγητές της επιμόρφωσης ήταν ο κ. Ζάγκος Χρήστος, Επίκουρος Καθηγητής Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης του Τμήματος Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με την εισήγηση:

«Bασικά μεγέθη της ελληνικής εκπαίδευσης και επίκαιρα ζητήματα εκπαιδευτικής πολιτικής»,

η κ. Μίχου Αικατερίνη – Αλίκη, Επίκουρη Καθηγήτρια Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας του Τμήματος Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με την εισήγηση:

«Τα κίνητρα των μαθητών και το παρακινητικό ύφος των εκπαιδευτικών»

και ο κ. Γκαραβέλας Κωνσταντίνος, Επίκουρος Καθηγητής Παιδαγωγικής & Διδακτικής της Γλώσσας του Τμήματος Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με την εισήγηση:

«Ανεστραμμένη τάξη: Προϋποθέσεις και Πρακτικές».

Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την επιμόρφωση και ακολούθησαν ερωτήσεις στο τέλος των εισηγήσεων.

Ευχαριστούμε τους εισηγητές κ. Ζάγκο Χρήστο, κ. Μίχου Αικατερίνη και τον κ. Γκαραβέλα Κωνσταντίνο και ελπίζουμε για νέα συνεργασία στο μέλλον!