4ο Γυμνάσιο Πρέβεζας – Απονομή ετικέτας ποιότητας ‘  ETwinning School Label’ 2023-24

To 4o Γυμνάσιο Πρέβεζας είναι το μοναδικό σχολείο Πρωτοβάθμιας  και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Πρέβεζας και μεταξύ ΜΟΝΟ άλλων 3 σχολείων από την Περιφέρεια Ηπείρου (Πρότυπο Λύκειο Ζωσιμαίας Ιωαννίνων, 2ο Γυμνάσιο  Διαπολιτισμικκής Εκπαίδευσης, και 18ο Νηπιαγωγείο Ιωαννίνων) και ανάμεσα σε 132 σχολεία από ολόκληρη τη χώρα που βραβεύτηκε  για μια διετία ακόμη με την ετικέτα του ETwinning School Label .

Η Ετικέτα Σχολείου eTwinning απονέμεται σε σχολεία που προωθούν ενεργά τις αξίες και την παιδαγωγική του eTwinning, συνιστούν σημείο αναφοράς για την τοπική τους κοινότητα και αποτελούν πρότυπο για άλλα σχολεία. Yυιοθετούν τις πολιτικές, την πρακτική και τις δράσεις επιμόρφωσης του σχολείου με την υποστήριξη της διεύθυνσης.H Ετικέτα αναγνωρίζει και αξιολογεί τη συμμετοχή, τη δέσμευση και την αφοσίωση όχι μόνο των μεμονωμένων εκπαιδευτικών, μελών της κοινότητας, αλλά ολόκληρου του σχολείου, όπου συνεργάζονται ομάδες εκπαιδευτικών και ο επικεφαλής του σχολείου. Για να αποδοθεί το σχολείο και η ομάδα των εκπαιδευτικών του αξιολογείται για τη δράση σου σε μεγάλο αριθμό δεικτών που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων : Θέματα ψηφιακής ασφάλειας και ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο, Διαμοιρασμένη Ηγεσία, Συνεργασία μεταξύ των μελών του Συλλόγου Διδασκόντων, την πολιτική του να λειτουργούν οι μαθητές ‘ ως φορείς της αλλαγής’ , Σχολείο Πρότυπο που λειτουργεί ως ‘ Μοντέλο ‘ για τα άλλα σχολεία, Σχολείο Συμπεριληπτικό.

Τα  Σχολεία eTwinning: Είναι επίσημα αναγνωρισμένα σε ευρωπαϊκό επίπεδο ως πρότυπα και συγκροτούν ένα δίκτυο πρωτοπόρων σχολείων που θα χαράξουν τη μελλοντική πορεία της δράσης. Όλα τα Σχολεία  λαμβάνουν το σχολικό πακέτο έργων eTwinning που περιλαμβάνει μια πλακέτα και μια σημαία. Αποκτούν μεγάλη προβολή σε ευρωπαϊκό επίπεδο και ενθαρρύνονται να προβάλλουν την Ετικέτα τους  σε προωθητικό και ενημερωτικό υλικό.  Ενθαρρύνονται να συμμετέχουν σε ειδικά προγράμματα επιμόρφωσης. Αποτελούν μέρος μιας ειδικής ομάδας για διαμοίραση βέλτιστων πρακτικών, συνεργασία και παρακολούθηση αποκλειστικών διαδικτυακών εκδηλώσεων.

Ο κατάλογος των βραβευμένων σχολείων σε Ευρωπαϊκό επίπεδο για το σχολικό έτος 2023-4: https://school-education.ec.europa.eu/el/recognition/etwinning-school-label/winners-list?period=2023-2024

Ευχαριστούμε την Ευρωπαϊκή επιτροπή , τα μέλη του Εθνικού Οργανισμού Υποστήριξης  ΕΟΥ στην Ελλάδα και όλους τους συνεργάτες μας σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.  Η Διεύθυνση συγχαίρει όλα τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων , τους μαθητές  και τις μαθήτριες καθώς και τους γονείς για τις άοκνες προσπάθειες όλων με συλλογική δουλειά και αφοσίωση σε μια κατεύθυνση το σχολείο να είναι πηγή γνώσης . δημιουργίας , αυτενέργειας και συνεργατικότητας.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

Βαρβάρα Ζαντραβέλη