1o Πανελλήνιο Βραβείο έργων e-Twinning “out of the box”

1o Πανελλήνιο Βραβείο έργων e-Twinning στην κατηγορία Γυμνασίων

OUT OF THE BOX” eTwinning έργο –Σχολικό έτος 2016-17

1ο Βραβείο στην κατηγορία των Γυμνασίων στον Πανελλήνιο Εθνικό Διαγωνισμό

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Το   πρόγραμμα αυτό παρείχε   στους   μαθητές μια ευκαιρία   να βελτιώσουν   τις δεξιότητες στον προφορικό   και γραπτό λόγο   στην Αγγλική   γλώσσα,   να   αυτενεργήσουν   και   να   καλλιεργήσουν   τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες, να μάθουν για άλλες ευρωπαϊκές χώρες και να παράγουν τις μικρές τους ψηφιακές δημιουργίες. Ο κύριος στόχος ήταν να μυηθούν στον κόσμο της ψηφιακής αφήγησης μέσω συνεργατικής μάθησης βελτιώνοντας τις δεξιότητες στη χρήση της ξένης γλώσσας και των καλλιτεχνικών ως μαθησιακά αντικείμενα στο αναλυτικό πρόγραμμα της διδασκαλίας στο Γυμνάσιο. Το τελικό   προϊόν ήταν μια συλλογή συνεργατικών   ιστοριών   που   μετατράπηκαν   σε   ταινίες   μικρού   μήκους(   26   συνεργατικά   βίντεο). Προβλήθηκαν και διαδόθηκαν τόσο εντός του σχολικού περιβάλλοντος όσο και εκτός αυτού στον τοπικό τύπο σε ιστοσελίδες και ημερίδες και γενικότερα στις τοπικές κοινωνίες των σχολείων.

Συμμετείχαν συνολικά 81 μαθητές και 8 εκπαιδευτικοί από 5 σχολεία:   το   4ο   Γυμνάσιο   Πρέβεζας-Ελλάδα, Εscola   b/s   Domingos   Capela,   Aemga,   Espinho-Portugal ,Osnovna   škola   Lovas   ,   Lovas   –Croatia,Viii Cds Di Piacenza, Piacenza (pc)-Italy Colegio Puenteiii, El Astillero-Spain.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Το έργο ‘Out of the box’ έδωσε την δυνατότητα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς να εμπλακούν σε μία διαδικτυακή, συνεργατική και δημιουργική διαδικασία μάθησης με πολλά οφέλη για τους ίδιους, τους συμμαθητές τους, και την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα.  Οι   μαθητές   υλοποιώντας   τις δραστηριότητες   στην Αγγλική γλώσσα ανέπτυξαν   τις   ικανότητες τους   και   στα   τέσσερα είδη   των δεξιοτήτων εκμάθησης της ως ξένη γλώσσα : Κατανόηση γραπτού λόγου, κατανόηση προφορικού λόγου, παραγωγή προφορικού λόγου, παραγωγή γραπτού λόγου( Reading, Listening, Speaking and Writing). Ενώ παράλληλα συνδύασαν τις γλωσσικές με ψηφιακές και εικαστικές δεξιότητες.

Επιπλέον, η συνεργασία, η διάδραση και η ανταλλαγή απόψεων με τους συνομηλίκους τους από διαφορετικό πολιτιστικό υπόβαθρο-με τη χρήση των συνεργατικών εργαλείων web 2.0 tools που αξιοποιήθηκαν   για   το   έργο -τους   βοήθησε   να   αναπτύξουν   πνεύμα   συνεργασίας,   πρωτοβουλίας, κριτικής   σκέψης   αλλά   και   συνέπειας   και   υπευθυνότητας,   αφού   έπρεπε   να   τηρήσουν χρονοδιαγράμματα υλοποίησης των δραστηριοτήτων που όφειλαν να φέρουν σε πέρας.

Τα αποτελέσματα αναρτήθηκαν στον ιστότοπο του έργου :

Το έργο παρουσιάστηκε στο 2ο Φεστιβάλ Φωτογραφίας και Βίντεο που πραγματοποιήθηκε από την ΕΦΕ Παράρτημα Πρέβεζας από τις 23-06-έως 2-7-2017 και στην Διημερίδα του PALSO Βορείου Ελλάδος στη Θεσσαλονίκη στις 24-08-2017 .

Απέσπασε εθνικές και ευρωπαϊκές ετικέτες Ποιότητας σε όλες τις συνεργαζόμενες χώρες και βραβείο από την Ιταλική Υπηρεσία στον αντίστοιχο εθνικό διαγωνισμό .

Τέλος στον Πανελλήνιο Εθνικό Διαγωνισμό απέσπασε το 1ο Βραβείο στην κατηγορία των Γυμνασίων .

Το κείμενο όπως εστάλη από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης του eTwinning.

Η Ευρωπαϊκή δράση eTwinning εντάσσεται στο πρόγραμμα Erasmus+ και προωθεί τη χρήση Νέων Τεχνολογιών και τη συνεργασία των ευρωπαϊκών σχολείων. Το eTwinning έχει ήδη διανύσει 12 χρόνια επιτυχούς πορείας σε πανευρωπαϊκό επίπεδο, γνωρίζοντας ταυτόχρονα μεγάλη απήχηση στην ελληνική εκπαιδευτική κοινότητα, γεγονός που πιστοποιείται από την ένθερμη συμμετοχή των εκπαιδευτικών στη δράση και τις πανευρωπαϊκές διακρίσεις των ελληνικών σχολικών μονάδων.

Για την αναγνώριση των καλύτερων έργων eTwinning από πλευράς ελληνικών σχολικών μονάδων για το σχολικό έτος 2016-2017, η ελληνική Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης (ΕΥΥ) της δράσης βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τους νικητές του 12ου Εθνικού Διαγωνισμού eTwinning. Η αξιολόγηση των έργων, έγινε με βάση τα κριτήρια που έχουν καθοριστεί και για τα Ευρωπαϊκά Βραβεία από επιτροπή μελών της ΕΥΥ.

Οι νικητές των 12ων Εθνικών Βραβείων eTwinning είναι:

12ος Εθνικός Διαγωνισμός έργων eTwinning

Γυμνάσιο (13-15)