ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΣΕ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Το 15 μελές Μαθητικό Συμβούλιο των μαθητών του 4ου Γυμνασίου Πρέβεζας αναγνωρίζοντας την τεράστια ανθρωπιστική κρίση που έχει προκαλέσει το ξέσπασμα του πολέμου στην Ουκρανία και τους εκατοντάδες χιλιάδες κατοίκους της που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τις εστίες τους, αποφάσισε να συμμετάσχει στην συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πληγέντες συνανθρώπους μας. Η Δράση τελούσε υπό την αιγίδα της Περιφερειακής ενότητας Πρέβεζας με εκπροσώπους της οποίας ήλθε σε επικοινωνία η Διεύθυνση του σχολείου και το 15 μελές Μαθητικό Συμβούλιο. Οι μαθητές έβαλαν τον δικό τους κρίκο στην Αλυσίδα ανθρωπιάς και αλληλεγγύης προς τον πληττόμενο ουκρανικό λαό.

Η πρωτοβουλία που υποστηρίχθηκε από το σύνολο των μαθητών του σχολείου και τις οικογένειές τους περιλάμβανε συγκέντρωση ειδών όπως:  είδη ατομικής υγιεινής, παιδικές τροφές-γάλατα και φαρμακευτικό υλικό. Η συγκέντρωση, η ταξινόμηση και η αποστολή προς τους εκπροσώπους της Περιφερειακής ενότητας Πρέβεζας έγινε από τους μαθητές, οι οποίοι έδειξαν ότι διαθέτουν υψηλά αντανακλαστικά ευαισθησίας και αλληλεγγύης. Απέναντι στο σκοτάδι του πολέμου οι μαθητές με τη δράση τους απέδειξαν ότι δεν κωφεύουν και έχουν πάντα ανοικτό το παράθυρο του σχολείου προς την κοινωνία, όντας με τον τρόπο αυτό πραγματικά ενεργοί πολίτες.