Επίσκεψη στη Βουλή

Η καθιερωμένη επίσκεψη των μαθητών της Γ’ τάξης στη Βουλή των Ελλήνων πραγματοποιήθηκε στις 29/11/2018 ως 1/12/2018.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με επίσκεψη στο μουσείο ψευδαισθήσεων. Ο  συναρπαστικός κόσμος των ψευδαισθήσεων  εντυπωσίασε τους μαθητές οι οποίοι παρατήρησαν παίζοντας πως αυτό που φαίνεται δεν είναι πάντα αυτό που είναι.  Το απόγευμα πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη επίσκεψη στη Βουλή όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία του κτιρίου , επισκέφτηκαν την έκθεση για το Ρήγα Φεραίο και είδαν από κοντά την αίθουσα του Κοινοβουλίου.

Την επόμενη ημέρα στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού μπήκαν στη Θόλο και ταξίδεψαν στην Αθήνα του 5ου αι. π. Χ. και μετά περιηγήθηκαν στο Μουσείο Ακρόπολης . Μία διαφορετική πινελιά το απόγευμα ήταν η επίσκεψη –ξενάγηση στο μουσείο και στο γήπεδο Γ. Καραϊσκάκης. Το βράδυ στο Εθνικό Θέατρο παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ξύπνα Βασίλη» του Δ. Ψαθά.

Το Σάββατο ξεναγήθηκαν στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και ακολούθησε περίπατος στο πάρκο του πολιτιστικού κέντρου του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος.